Moxování bodu CV8


Bod CV8, který se nazývá jako „brána ducha“ se nachází na dráze početí (čínsky Renmai). Ta začíná mezi konečníkem a pohlavím a přes stydkou kost pokračuje po břiše na hrudník až k poslednímu bodu, který se nachází na horním okraji brady (pod dolním rtem). 

Bod CV8 se nesmí napichovat, proto se často využívá pelyňková moxa na soli nebo zázvoru, která prohřeje oblast středního zářiče. Moxování posiluje čchi sleziny, žaludku a také výborně působí na průjmy. Silně tonizuje, zabraňuje zhroucení jangové čchi a harmonizuje trávení.

Použitím moxy využíváme teplo sálajícího pelyňku, které působí do hloubky, vstupuje do akupunkturních drah, reguluje distribuci čchi a krve v celém těle a vypuzuje chlad a bolest. Sůl nám pomáhá rozvést teplo a zároveň vyživuje. Moxování na podbříšku harmonizuje menstruaci a také ulevuje od bolesti.

Lístky Pelyňku (Artemisa chinensis) mají za sebou dlouhou tradici používání, účinně doplňují energii čchi i krev a používají se u nemocí z chladu nebo vlhkosti. Vůně doutnajícího pelyňku navozuje klid s pocitem uvolnění. 

Po celém světě má pelyněk pověst byliny, která chrání před zlem. V lidovém léčitelství se pelyňkem plnily polštáře na spaní, aby spánek nebyl rušen zlými sny.