Dráha plic

Když se jinová energie noci mění na jangovou energii dne, je v tento čas mimořádně aktivní právě dráha plic, kterou prochází energie nejvíce. 

Pokud se v noci mezi 3 - 5h pravidelně probouzíte, může vám tělo naznačovat, že je v plicích nerovnováha.

Při hlubokém spánku se plíce starají o to, aby rovnoměrně rozvedli krev a čerstvou energii ze systému jater do celého těla. Pokud někdo zůstává vzhůru až do svítání, narušuje si tím tuto rovnováhu. Plíce pak nemohou správně pracovat a posílají svoji energii do jiných aktivit.

A co plicím prospívá? Například dechová cvičení, procházky v přírodě a potraviny BÍLÉ barvy jako je:

pórek, cibule, česnek, ředkev, tuřín, celer, petržel, bílé zelí, květák, ale také třeba hrušky, které plíce svlažují a vyživují.

plice

Při problémech se zahleněním používáme potraviny ostré nebo štiplavé chuti jako je chilli a ředkev. Ostrá chuť vstupuje do plic, odstraňuje hleny a pomáhá nám například při kašli.

V tomto nočním čase trpí nejčastěji problémy astmatici, kuřáci nebo lidé s plicním onemocněním. Tento stav nerovnováhy je možné řešit akupunkturou, tuina masáží, bylinkami nebo houbami.

Dráha tlustého střeva

5 – 7h hodina ranní je nejaktivnější dráha tlustého střeva a jak už jste si možná všimli, touto dobou nejčastěji chodíme na stolici. V tento čas je dobré se pravidelně vyprazdňovat, tlusté střevo se protáhne, zbaví se zátěže a tělo odpadu.

Tlusté střevo má za úkol odstraňovat zbytky a čistit odpad v těle. Absorbuje jen malou část tekutin, které slouží jako lubrikant a jsou potřeba při vyprazdňování. Pokud není ve střevech správný poměr vlhkosti, vzniká zácpa. Také pokud je tlusté střevo zasaženo horkostí, vysuší se tekutiny a vyprazdňování je obtížné. Pokud střevo absorbuje příliš mnoho tekutin, vznikne řidší stolice až průjem.

Tlusté střevo patří do páru s plícemi, a protože plíce mají vztah ke kůži a ochlupení, vede zácpa často ke zhoršení akné v obličeji a pokožka ztrácí přirozený lesk. 

tluste strevo

Pokud nás při vyměšování pálí konečník, měli bychom jíst méně pálivých a kořeněných jídel, nebo pálivé vynechat úplně.

Chcete-li se zbavit zácpy, vypijte ráno po probuzení sklenici teplé vody, která propláchne žaludek i střeva, osvěží a pomůže k vyprázdnění. Pokud vám vadí neutrální chuť vody, přidejte si do ní med, který střeva trochu uvolní, doplní vám energii a vyživí.

Pokud ovšem ráno trpíte průjmy, budete mít pravděpodobně oslabenou slezinu, která nemá dostatek yangové energie a bude ji potřeba doplnit – „teplou“ stravou, akupresurou, moxou nebo masážemi. Dobrým pomocníkem je třeba zázvorový čaj, který zahřívá slezinu i žaludek, vyhání z těla chlad a vypuzuje toxiny.

 

Jak podpořit střevní mikrobiom?

Dostatečným příjmem vlákniny z ovoce, zeleniny a celozrnných obilovin jako např: z kukuřice, jáhlel, černé rýže, čiroku, pohanky, ovsa, mungo fazolek a batátů.

 Stejně tak jako je důležitý správný a vyvážený jídelníček, je také důležité jíst pomalu, v klidu a potravu v ústech důkladně rozkousat.

 Hltání a špatné rozmělnění škodí nejen žaludku ale i střevům. Žaludek nebude umět trávit, tělo přijde o spoustu výživy a zakládá si na střevní potíže, obezitu, špatnou paměť a pomalé reakce.

 

Střevní mikrobiom můžeme podpořit i zelenými potravinami jako je řasa chlorella, o které si můžete přečíst ZDE, nebo pitím Kombuchy - kvašeným nápojem, který si můžeme vyrábět sami doma.

 

Pokud máte jakékoliv otázky ohledně vašeho zdraví, můžete se objednat na konzultaci.