Kdy bychom měli přemýšlet o pročištění žlučníku?

Pokud nás trápí zažívací obtíže, plynatost, opakující se bolest pod pravým podžebřím a hořkost v ústech, může to naznačovat, že naše játra dlouhodobě stagnují (z nevhodné stravy nebo emočního vypětí) a měli bychom žlučníku věnovat více pozornosti. 

Pokud jsme dlouhodobě ve stresu, rádi jíme smažená a tučná jídla a máme málo pohybu, začne se ve žlučníku usazovat žluč, která způsobí vznik útvarů připomínající bláto, písek nebo kameny. Tyto nánosy oslabují funkčnost žlučníku a problém může nastat ve chvíli, kdy kamínek uvízne ve žlučovodu, který spojuje žlučník s dvanáctníkem.

Žlučník je v elementu dřeva a dřevo přináleží k jaru. 

 

Je tedy dobré, udělat si v jarním období postupnou očistu, protože žlučník s játry mají nejsilnější aktivitu. 

 

Při očistě se vyvarujme pokrmů jako jsou tučná masa, mléčné výrobky, vejce a arašídy. Ostatní ořechy a semínka pouze v omezené míře nebo vůbec. Jídelníček by měl zahrnovat průmyslově nezpracované obiloviny, zeleninu, ovoce a luštěniny.

 

Takto vymezený jídelníček žlučník postupně vyčistí, minimální doba je však 21dní.

 

Pro podpoření celé očistné kůry je dobré zařadit do jídelníčku hrušky, pastinák, mořské řasy, citróny, limetky, kurkumu a ředkev, protože urychlují odbourávání žlučových kamenů. Pomocníkem nám taky bude každodenní pití třech hrnků čaje ze svízele a přidáním do jídla 5ti lžiček kvalitního olivového oleje. 

 

Pro proplach žlučníku popsaný níže, je dobré si u lékaře potvrdit přítomnost žlučových kamenů a v případě velkých kamenů, které žlučovodem nelze odplavit, je třeba přistoupit k mírnější formě – úpravy stravy popsané výše.

 

Jednodenní rituál pro efektivní „proplach žlučníku“:

Od rána jíst pouze jablka (v bio kvalitě), minimálně 4-5 kousků, průběžně popíjet čistou vodu, bylinkový čaj nebo jablečnou šťávu (opět v bio kvalitě). Před spaním si zahřát v hrnku dvě třetiny extra panenského olivového oleje lisovaného za studena + zbylá třetina citronové šťávy, nápoj postupně vypít a hned se uložit ke spánku na pravé straně s pravou nohou přitaženou k tělu. Ráno by se měly všechny kamínky vyplavit z těla ve stolici. 

 

!! Tento proplach by měl být ovšem aplikován pod dozorem zkušeného léčitele !!

 

Mírnější varianta proplachu žlučníku spočívá v tom, že 5 dní po sobě jdoucích užíváme nalačno dvě lžíce olivového oleje s dvěma lžícemi vymačkané citronové šťávy. Tento postup můžeme opakovat klidně 5x, společně s úpravou a odlehčením jídelníčku popsaného výše.