Zima - element vody

Jinová fáze roku, čas určený k odpočinku, rozjímání a hluboké meditaci. Pokud přírodě a svému tělu nasloucháme, cítíme, že je vhodná doba omezit aktivity vedoucí k vyčerpávání naší esence a je čas zaměřit se na střádání a uchování naší energie.  

Orgány elementu vody jsou ledviny a močový měchýř

Ledviny jsou považovány za kořeny a základ celého těla a zásobují ho energií i teplem. Oslabené ledviny produkují pocity strachu, které blokují projevy lásky a radosti. Při stanovení jakékoli diagnózy zahrnující ledviny se zvažují jinové a jangové aspekty a mezi nejčastější syndromy ledvin patří: 

  • oslabený ledvinový jin, který souvisí s kvalitou vnitřních tekutin a tu pro svou správnou funkci nejvíce potřebují játra, srdce a plíce. Pokud jsou tyto orgány vyčerpané, sami čerpají jin z ledvin a tím je oslabují. Hlavní příznaky mohou být motání hlavy, šumění v uších, sucho v hrdle a ústech, bolesti v bedrech, slabost v nohou, horečka a červený rozpraskaný jazyk.

Mezi nejvíce vyživující potraviny patří například proso, ječmen, tofu, černé fazole, mungo, čerstvé klíčky, mořské řasy, chlorella, černý sezam, kořen Kudzu, ostružiny, moruše, borůvky, sardinky, krabi, škeble, vejce, vepřové a sýr, z bylinek například Rehmánie.  Výborná je miso polévka s tofu a mořskými řasami. Vyhnout bychom se měli zahřívajícím potravinám jako je káva, alkohol, tabák, jehněčí, zázvor, chilli a také přejídání.

  • oslabený ledvinový yang je přirovnáván k ohni, který rozněcuje ducha, řídí dodávání energie do celého těla a zahřívá organismus. Typické příznaky jsou averze k chladu, chladné končetiny, bledá pokožka, slabost v kolenou a bedrech, duševní letargie, neplodnost, časté močení čiré moči nebo i neschopnost močit, otoky, astma, slabá vůle, nečinnost a nerozhodnost. Ledvinový yang dodává slezina z natrávené potravy a často je potřeba posílit i trávicí oheň. Mezi potraviny zahřívající ledvinový yang patří například vlašské ořechy, hřebíček, semínka fenyklu, anýzu, černý pepř, (sušený) zázvor, skořicová kůra, černé fazole a cibuloviny, maso kuřecí a jehněčí, pstruh a losos. 
  • Nedostatek ledvinové čchi nám říká, že ledviny nemají dostatek energie k ovládání moči a semene. Může to být způsobeno geny, nadměrnou sexuální aktivitou nebo stárnutím. Typické příznaky jsou opět slabost v bedrech, kolenou, bledý jazyk, časté močení, inkontinence nebo i neschopnost močit a samovolný únik semene. Mezi léčivé potraviny patří petržel, loupané pšeničné zrno a sladká rýže, šípky, plod schizandry, bylina Sadec Konopáč a listy ostružníku a maliníku.

 

Dalším orgánem je močový měchýř, který je nejvíce náchylný na vlhko a horko. Tento problém nejčastěji postihuje ženy formou infekcí a zánětů. Důležité je v tomto případě omezit rafinovaný cukr a výrobky z něj, umělá sladidla, snížit příjem masa, tučných a mastných jídel. V jídelníčku by neměly chybět hořké a ochlazující potraviny jako například fazole Adzuki, celer, mrkev, tykev, chřest, brambory ve slupce, houby, citrónová šťáva, brusinky a borůvky. Prospěšně také působí čaj z listů pampelišky a jitrocele. Při chronických obtížích nejlépe působí z bylinek zimozelen okoličnatý a z hub maitake + coriolus.