Změna stravování s sebou často přináší na první pohled nepříjemné, přesto ale uzdravující reakce..

jidlo

Někdy přijde čas, kdy budeme chtít změnit stravování pro zlepšení našeho fyzického i duševního zdraví. Je třeba počítat s tím, že se mohou dostavit „uzdravující“ reakce, které se projevují  jako  zhoršení našeho zdravotního stavu. Člověk si pak může říct, že mu zdravá strava neprospívá, že na ni není stavěný, ale skutečnost je jiná. 

 

Nejdříve se spustí očistná fáze, která může vypadat například jako zažívací nerovnováha, plynatost, křeče, průjem, pocity slabosti a úbytek hmotnosti. Mohou vyskákat pupínky, boláky, vyrážky a může se zvýraznit tělesný zápach. 

Pocity horka nebo chladu nám říkají, že tělo nejdříve odmítá změnu než dojde k posílení. Může se dostavit i netrpělivost, hněv nebo deprese. Taktéž bude potřeba více spánku, který může obsahovat více snů.

Někdy se nedostaví menstruace, ale menstruační cyklus se začne harmonizovat jakmile se uklidní zažívání a obnoví se funkce jater a ledvin. U mužů se často sníží sexuální touha, ale jakmile se ledviny posílí, touha se stane vyváženější než dříve. 

Většina uzdravujících reakcí netrvá déle než týden, to však ale záleží na kvalitě dosavadní stravy. Během těhotenství se nedoporučuje, aby žena dramaticky měnila způsob stravování, protože by spuštěná detoxikace mohla dítěti ublížit. Je tedy dobré nevystavovat se extrémům, vynechat omamné látky nebo vysoce rafinované výrobky s velkým obsahem chemikálií. 

Během detoxikace organismu je vhodné jíst ovoce, naklíčená semena, obiloviny, luštěniny a všechnu zelenou zeleninu. Pokud trpíte zimomřivostí, pročišťující suroviny užívejte uvařené a v menších dávkách. Obzvlášť tělu prospívá strava bohatá na chlorofyl, jako jsou třeba mikrořasy, které zbavují tělo toxinů, pomáhají tvořit novou krev a podporují buněčnou obnovu. 

Důležité je, při přechodu na kvalitnější stravu nevzdávat se a vytrvat. Lepší je začít pozvolna a zařadit do jídelníčku kvalitní a teplé snídaně, například ovesnou kaši s ovocem nebo vývar. Už jen tahle změna dokáže zázraky a obvykle  trvá 21 dnů, než si člověk vytvoří nové návyky. Dobré je i sdílet tenhle záměr s partnerem, rodinou nebo blízkým člověkem a navzájem se podporovat na cestě ke zdraví. Ta se zprvu nezdá jednoduchá, ale s trpělivostí, odhodláním a pevnou vírou se zdravá strava stane milou součástí vašeho života.

 

Na vlastní kůži pocítíte, že během dne máte více energie, kvalitnější spánek, pravidelné vyprazdňování, menstruaci a dobrou náladu.