Dráha žlučníku

V čase mezi 23 – 1.hodinou v noci běží dráha žlučníku, což znamená, že tělo nejvíce pracuje na zotavování tohoto orgánu. Abychom tuto fázi co nejvíce podpořili, je důležité tou dobou spát. Pokud chodíme spát později, narušujeme si tím přirozený růst energie čchi ve žlučníku.

Pokud žluč neprojde ve správný čas látkovou přeměnou, pak zhoustne a začnou se v ní vytvářet krystalky a časem i žlučové kameny.

Z dlouhodobého hlediska to způsobuje celou řadu nepříjemností, jako je například hořko v ústech, popelavou barvu pokožky, těžké dýchání, váhavost, neschopnost se rozhodnout a jasně přemýšlet, bolest na hrudi, mezi žebry a migrény.  

Také je důležité se večer nepřejídat, aby naše trávicí ústrojí nemuselo pracovat a tím nespotřebovávalo jangovou energii, která v tu dobu patří žlučníku a jeho látkové přeměně.  Pokud bychom opakovaně jedli před spaním, omezujeme tím správnou funkci žlučníku a ta se může projevit například rychle se mastícími vlasy.

Chodíme-li spát před 23.hodinou, žluč prochází náležitou látkovou proměnou, funkce žlučníku je obnovována a posilována. Neměli bychom mít problémy s rozhodností, dobře nám to myslí, máme dobrou náladu a pokožka je v obličeji zářivá.

Dráha jater a proces detoxikace

Největší aktivita se přesouvá z dráhy žlučníku do jater, kde v čase mezi 1:00-3:00 vrcholí příliv energie a krve. Játra v našem organismu ukládají krev, řídí její množství v oběhu a hlavní funkcí Jater je čistit tělo od toxinů.

A jak vlastně takový proces čištění vypadá?

Játra nejdříve rozloží škodliviny, které jsme do těla přijali, poté je promění v neškodné látky, které vyplaví do žluče nebo krve a ty jsou pak z těla vyloučeny.

I když to zní jednoduše, je to velice složitý proces, který pro správnou funkci potřebuje dostatek kvalitní energie (čchi) a krve, která se obnovuje každý den. Mezi 2-3.hodinou se proces obnovy dokončuje a průtok energie a krve mezi játry se zvyšuje.

Důležité je abychom touto dobou spali a tělo bylo v klidu, aby se krev mohla ukládat v játrech. Pokud například pravidelně pracujeme v noci, tělo spotřebuje více energie, než uskladní, játra se tím přetěžují a časem může dojít k onemocnění. 

Taktéž není vhodné pití alkoholu ve večerních nebo nočních hodinách. Alkohol zvedá yangovou energii, přivádí horko do organismu a oslabuje krev.

Játra vyživují šlachy a bez správného odpočinku nemají dostatečný přísun krve a živin, tělo pak ztrácí pružnost. 

Játra mají vztah k očím a sledování modrého světla (obrazovky telefonů, počítačů nebo TV) vysušuje oči a rozostřuje zrak. Přílišným sledováním oslabujeme krev, která se dále může projevit bolestmi hlavy, špatným myšlením a uvažováním.

Chceme –li dobře vidět, musíme dobře spát. Zdravý systém jater znamená jasný zrak, zakalené oči vypovídají o nedostatku krve jater.

S přibývajícím věkem nám krev v systému jater přirozeně ubývá, a proto je důležité dopřát si dostatek odpočinku, správnou výživou podpořit tvorbu krve, která má vztah k nespočtu dalších funkcí v našem těle.

Dobrá kvalita krve u žen se projevuje elastickou, zářivou pletí, lesknoucími se vlasy, dobrou náladou, pružnou a pohotovou reakcí.  

Oslabená kvalita krve se na první pohled projeví suchými a tenkými vlasy bez lesku, nažloutlou pletí a malátností.

Menstruace, porody a kojení vyžadují spoustu energie a krve, které zajišťuje „krevní banka“ jater. Nedostatek krve pak vede k nepravidelným menstruacím, výtokům, bolestem a může vést až k neplodnosti.

Hněv je energií jater a nadměrné rozčilování je oslabuje a může škodit i mléčným žlázám a děloze. Dráha jater prochází prsy a pokud je hněv potlačován, může způsobovat cysty. Také obkružuje genitálie a proto je důležité aby se (nejen) ženy naučili zvládat emoce a vyhnuli se tak možným stagnacím a zauzleninám v těchto oblastech.

 

Pitím čisté vody podpoříme krevní oběh, posílíme jaterní buňky a usnadníme vylučování nepotřebných látek. Správnou funkci jater a žlučníku podpoříme kvalitní mikrořasou například chlorellou, o které si můžete přečíst ZDE.

Pokud máte jakékoliv otázky ohledně vašeho zdraví, můžete se objednat na konzultaci.